Polisa na życie powinna zapewniać kompleksową ochronę dla ubezpieczonego i gwarantować wypłatę świadczenia po jego śmierci osobom uposażonym. Jednak zbyt duża różnorodność ofert ubezpieczeń życiowych na polskim rynku powoduje, że zwyczajny klient ma kłopot z dokonaniem szybkiego i co najważniejsze trafnego wyboru. Pozostaje więc skorzystać z innego sposobu.
Podstawowe kryterium, jakie należy przyjąć to liczba osób pracujących na jedną rodzinę. Jeśli rodzina jest trzyosobowa, a utrzymuje ją tylko jeden rodzic, to właśnie na niego powinna być zawarta polisa z prawidłowo dobraną sumą gwarancyjną według ustalonego przelicznika. który obrazuje infografika:
Infografika 1. Podana cena składki jest tylko szacunkowa i zależy od konkretnej polisy w rozliczeniu miesięcznym.
Źródło: opracowanie własne.
Ubezpieczenie, a więc i wysokość świadczenia, do wypłaty którego zobowiązuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, powinny być dobrane z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji każdego klienta. Z powyższego przeliczenia wynika, że miesięczna składka za polisę na życie powinna wynosić do 50 zł, przy założeniu, że stan zdrowia osoby ubezpieczonej nie odbiega od ogólnie przyjętej normy. Cena ubezpieczenia będzie nieznacznie wzrastać w przypadku gorszej kondycji zdrowotnej, wyższego wieku osoby ubezpieczonej i wyższej sumy ubezpieczenia.
Dopasuj ubezpieczenie, aby było najlepsze
Ważne detale
Najważniejszą kwestią w przypadku wyboru konkretnej oferty na ubezpieczenie na życie jest wysokość sumy gwarancyjnej zapewnianej przez ubezpieczyciela. Polisa powinna ochronić przed problemami finansowymi i pogorszeniem sytuacji materialnej najbliższych na wypadek naszej śmierci, a często również w przypadku ciężkiego zachorowania bądź całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Każda rodzina ma indywidualną, specyficzną sytuację finansową, którą może zmienić śmierć jednego z członków.
Przy negocjowaniu sumy gwarancyjnej agent ubezpieczeniowy powinien zapytać o: wysokość zarobków uzyskiwanych przez potencjalnego ubezpieczonego, wysokość miesięcznych wydatków oraz plany na przyszłość.
Infografika 2. Wytyczne, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu wysokości sumy ubezpieczenia na życie.
Źródło: opracowanie własne.
Jeśli suma ubezpieczenia będzie zbyt niska, mówi się wówczas o niedoubezpieczeniu, a po śmierci ubezpieczonego świadczenie wypłacone z polisy nie będzie w stanie pokryć kosztów życia uposażonych na tym samym poziomie, co dotychczas.
Dodatkowe umowy
Najlepsze ubezpieczenie na życie chroni nie tylko przed utratą stabilności finansowej przez bliskie nam osoby po naszej śmierci, ale zapewnia nam świadczenia na wypadek poważnego zachorowania, operacji medycznych czy wypadku, w którego wyniku stracimy zdolność do wykonywania pracy lub zdolność do samodzielnej egzystencji. Mówi się wówczas o ubezpieczeniu na życie i dożycie. Polisa ma w takiej formie znacznie szerszy zakres ochrony świadczony przez towarzystwo ubezpieczeniowe na rzecz klienta. W wyniku trudnych sytuacji życiowych ubezpieczyciel zapewnia margines bezpieczeństwa finansowego dla osoby ubezpieczonej i pośrednio także dla jej rodziny.
Wybierając ubezpieczenie na życie, najlepszą polisą będzie oferta dopasowana idealnie do indywidualnych potrzeb klienta i jego najbliższych oraz do możliwości finansowych ubezpieczonego. Składka ubezpieczeniowa nie powinna być zbyt wysoka, aby klient bez problemu mógł ją regularnie opłacać, zachowując ciągłość okresu ochrony ubezpieczeniowej.
Sprawdź możliwości naszego narzędzia