Celem ubezpieczenia na życie jest zapewnienie sobie i swoim bliskim ochrony na okoliczność różnych, niespodziewanych zdarzeń. Wiele z nich może przytrafić się w miejscu pracy, gdzie spędza się nawet większą część dnia. Wybór pomiędzy ubezpieczeniem indywidualnym a grupowym nie jest skomplikowany, szczególnie przy korzystaniu z porównywarki polis na życie.
Od czego zacząć poszukiwania polisy? Pierwszym krokiem przy wyborze polisy powinna być analiza naszych potrzeb i sytuacji życiowej. Są tacy, którzy potrzebują ubezpieczenia indywidualnego oraz, ci, dla których niższa składka jest priorytetem i zdecydują się an ubezpieczenie grupowe.
Wiele propozycji może wydawać się kuszących, zanim jednak umówimy się na spotkanie z przedstawicielem danej firmy w celu podpisania umowy, powinniśmy zapoznać się z opiniami na temat interesującej nas oferty. Informacje te możemy uzyskać rozmawiając z rodziną i znajomymi, którzy wykupili już polisy na życie lub przeczytać opinie zamieszczone w sieci na forach. Wiele stron prowadzi rankingi ubezpieczeń, które mogą okazać się dla nas bardzo pomocne.
Jak działa porównywarka?
W przypadku ubezpieczeń na życie nie unikniemy spotkania z agentem, co nie znaczy, że trzeba będzie dostosowywać się do jego godzin pracy. Przeciwnie – to agent po telefonicznym ustaleniu szczegółów przyjedzie pod wskazany adres i przedstawi szczegóły oferty.
Ale wcześniej warto, abyśmy sami sprecyzowali nasze oczekiwania względem polisy. W porównywarce ubezpieczeń wybieramy więc:
-
ubezpieczenie indywidualne,
-
ubezpieczenie grupowe.
W dalszych etapach wystarczy jeszcze określić sumę ubezpieczenia (z dostępnej skali), wykonywany zawód, datę urodzenia, miesięczne wydatki, sytuację mieszkaniową oraz liczbę posiadanych dzieci.
Ważne! Dane te mają jedynie charakter orientacyjny dla agenta, który skontaktuje się z przyszłym ubezpieczonym.
Ubezpieczenie grupowe – proste zasady
Zakup ubezpieczenia grupowego nie jest już wyłącznie domeną osób zatrudnionych w firmie liczącej co najmniej kilkanaście osób. Można to zrobić z wykorzystaniem porównywarki, co nie znaczy, że polisa pracownicza, jak i grupowa kupiona w sieci nie mogą być łączone. Jednak większość klientów stawia na jedno ubezpieczenie.
Zasada działania ubezpieczenia grupowego dla osoby indywidualnej jest ujednolicona. Chętny na zakup takiego produktu ma zazwyczaj do wyboru węższy zakres umów dodatkowych lub całkowicie gotowy produkt bez możliwości negocjowania liczby rozszerzeń, sumy ubezpieczenia i innych czynników, które mają wpływ na wysokość składki.
Ubezpieczenie indywidualne – zakres ochrony
Panuje przekonanie, że przy wyborze polisy na życie nie powinniśmy kierować się jedynie wysokością składki. Dlaczego? Ponieważ ubezpieczenie ma zapewnić nam odpowiednią ochronę, która niekoniecznie będzie wystarczająca, jeżeli wybierzemy najtańszą opcję. Dzięki rankingom nie tylko poznamy opinie ubezpieczonych już osób, ale też dokładnie zapoznamy się z poszczególnymi ofertami, a przede wszystkim zakresem ochrony, jaki obejmuje dana polisa.
Według aktualnego rankingu 2016 najlepsze ubezpieczenie indywidualne na rynku to Plan Elastyczny oferowany przez firmę AXA.
Oto pierwsza piątka najwyżej ocenianych polis:
1. Warta – Diamentowa Przyszłość
2. Aviva – Nowa Perspektywa
3. Allianz – Plan na dziś i jutro
4. Nationale-Nederlanden – Sposób na przyszłość
5. Aegon – Program na życie
Każdy z wspomnianych produktów ubezpieczeniowych gwarantuje nam zabezpieczenie bliskich na wypadek naszej śmierci. Mamy jednak możliwość rozszerzenia ochrony na inne wydarzenia losowe podpisując umowy dodatkowe. Umowy te różnią się nieco w poszczególnych ofertach, ale znajdziemy też wiele punktów wspólnych, takich jak np.
-
ochronę przed skutkami nieszczęśliwych wypadków,
-
w czasie pobytu w szpitalu,
-
utraty zdolności do pracy,
-
inwalidztwa.
Wybór umów dodatkowych, a tym samym ustalenie zakresu ochrony zależy od naszych potrzeb. Polisy: Aviva „Nowa Perspektywa”, Allianz „Plan na dziś i jutro” i Nationale-Nederlanden „Sposób na przyszłość” umożliwiają dodanie do umowy ubezpieczeniowej członków naszej rodziny. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala nam nie tylko zadbać o przyszłość naszych bliskich, ale także zatroszczyć się o ich zdrowie.
Ubezpieczenie i pomnażanie kapitału
Wszystkie wymienione wyżej propozycje łączą funkcję ochronną i inwestycyjną. Określona przez nas część składki ulokowana zostaje ramach ubezpieczeniowych funduszy inwestycyjnych (UFK). We wszystkich pięciu przypadkach mamy do wyboru fundusze o różnym stopniu ryzyka, możemy jedynie zauważyć różnicę w ilości dostępnych UFK.
Przykładowo, w ramach Planu Elastycznego AXA mamy do wyboru 8 funduszy inwestujących w jednostki uczestnictwa funduszy zagranicznych i 10 inwestujących w jednostki zarządzane przez AXA TFI. Z kolei w ofercie Aviva „Nowa Perspektywa” mamy do dyspozycji 13 funduszy kapitałowych, a w programie Aegon „Program na życie” aż 100.
Wszystkie oferty umożliwiają nam samodzielne opracowanie strategii inwestycyjnej lub skorzystanie z gotowych planów oferowanych przez specjalistów danej firmy. Ponadto w czasie trwania umowy możemy zmieniać strategię, wybrane wcześniej fundusze kapitałowe, jak i wysokość inwestowanych środków.
Te i inne kwestie związane z ubezpieczeniem rozwieje na spotkaniu agent podczas niezobowiązującego spotkania.