Internet jest wszechobecny w naszym życiu i obecnie możemy kupić w nim niemal wszystko, w tym również polisę na życie. Korzystajmy jednak z jego dobrodziejstw rozważnie, pamiętając, że ostateczną decyzję warto podjąć po spotkaniu z agentem ubezpieczeniowym.
Dzięki internetowi możemy dobrze przygotować się do tej rozmowy, dokonując wstępnej selekcji ofert. Dokonamy jej dzięki rankingom polis na życie, w których zarówno internauci, jak i niezależni eksperci typują najlepsze ich zdaniem produkty ubezpieczeniowe.
KALKULATOR UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE
Niezależne rankingi...
Tego typu rankingi publikowane są na stronach multiagencji i portali ubezpieczeniowych, które mają tę zaletę, że w jednym miejscu zebrane są oferty kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu ubezpieczycieli. Warto przejrzeć kilka z nich, a także przeczytać artykuły dotyczące polis na życie, w których specjaliści do spraw ubezpieczeń omawiają typy polis i doradzają, jaki typ będzie najlepszy dla określonego klienta.
Inną polisę wybierze bowiem singiel rozpoczynający swoją karierę zawodową, inny ojciec trójki dzieci, który jest głównym żywicielem rodziny, inny matka samotnie wychowująca dziecko, a inny osoba w wieku przedemerytalnym. Niektórym klientom będzie zależało na możliwie szeroko rozbudowanej ochronie ubezpieczeniowej, dla innych priorytetem będzie możliwość budowania kapitału na przyszłą emeryturę, ochrona będzie zaś tylko dodatkowym elementem.
...i obiektywne porównywarki
Mając wstępnie wybranych kilka polis różnych ubezpieczycieli, sprawdźmy również rankingi towarzystw ubezpieczeniowych oceniające ich pozycję na rynku, wiarygodność, podejście do klienta itp. Następnie skorzystajmy z pomocy porównywarek ubezpieczeniowych, czasem połączonych z kalkulatorem, który wstępnie wylicza wysokość składki ubezpieczeniowej. W porównywarce będziemy musieli określić typ interesującej nas polisy, zakres ochrony ubezpieczeniowej i to, czy dana polisa ma mieć charakter oszczędnościowo inwestycyjny, czy tylko ochronny.
Następnie będziemy musieli podać interesującą nas sumę ubezpieczenia oraz wykonywany przez nas zawód. W kolejnym etapie należy wpisać dane osobowe, adres mailowy, numer telefonu i datę urodzenia, a w ciągu kilku godzin skontaktuje się z nami przedstawiciel multiagencji lub portalu prowadzącego porównywarkę z pytaniem, czy jesteśmy zainteresowani kupnem polisy i czy chcemy otrzymać drogą mailową maksymalnie pięć ofert dopasowanych do naszych oczekiwań. Wyrażając zgodę powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dane te trafią do tych towarzystw ubezpieczeniowych, którym polisy zostaną przesłane na naszego maila. To typowa procedura, która ułatwi nam spotkanie z agentem ubezpieczeniowym. Jeśli z nadesłanych ofert wybierzemy np. tylko dwie, wystarczy, że spotkamy się z konkretnymi agentami.
Sprecyzowanie własnych oczekiwań
Do spotkania z agentem ubezpieczeniowym warto się przygotować, studiując Ogólne Warunki Ubezpieczenia zarówno pod kątem umów dodatkowych, rozszerzających zakres ochrony, jak i wszelkich wyłączeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Osoby zdecydowane na zakup polisy inwestycyjnej powinny zwrócić szczególną uwagę na ewentualne możliwości zawieszenia wpłacania składki oraz to, czy na każdym etapie trwania umowy mogą zmieniać alokację składki i dowolnie kształtować swój portfel inwestycyjny.
Śledźmy również opinie dotyczące interesującej nas polisy na forach internetowych poświęconych ubezpieczeniom. W ten sposób podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym będziemy mogli nie tylko doprecyzować zakres ochrony naszego życia i zdrowia, ale ocenić jakość elementu inwestycyjnego polisy. Tylko zadając konkretne pytania zyskamy pewność, że wstępnie wybrany przez nas produkt jest tym, którego szukaliśmy.