Ubezpieczenie na życie to sposób na zabezpieczenie bliskich przed problemami materialnymi, które mogą napotkać po naszej śmierci. Polisa może chronić nas również w przypadku innych zdarzeń takich jak inwalidztwo, ciężka choroba, a nawet w trakcie pobytu w szpitalu. Zdarzają się osoby, które decydują się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci drugiej polisy na życie. Jak to wygląda w praktyce?
Głównym kryterium przy wyborze odpowiedniego dla nas ubezpieczenia powinny być nasze potrzeby i oczekiwania. Mamy do wyboru polisy, które pełnią funkcje ochronne, oszczędnościowe, mieszane (ochronno-oszczędnościowe), czy też inwestycyjne. Ubezpieczenie na życie gwarantuje wypłatę odszkodowania rodzinie po śmierci ubezpieczonego. Funkcje oszczędnościowe pełni ubezpieczenie na dożycie, dzięki któremu możemy zgromadzić dodatkowe fundusze na starość. Z kolei ubezpieczenie na życie i dożycie łączy cechy obu polis. Możemy również zdecydować się na zakup ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym, co umożliwi nam przeznaczenie połowy składek na pomnażanie kapitału. Często zdarza się, że firmy wykupują i najczęściej także opłacają, tak zwane grupowe polisy na życie dla swoich pracowników.
Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie?
Wszystko zależy od tego o jakie ubezpieczenie chodzi. Posiadanie dwóch polis majątkowych mija się z celem. Niezależnie od tego, czy ubezpieczyliśmy nasz dom, czy samochód, w przypadku zdarzeń losowych wypłacone zostanie nam odszkodowanie zgodne z wartością poniesionej szkody. Nawet jeśli wykupiliśmy kilka ubezpieczeń mieszkania lub samochodu kwota ta nie wzrośnie. Inaczej jest w przypadku polis na życie. Jeśli chcemy, możemy mieć dwa ubezpieczenia na życie, a nawet więcej. W zasadzie nic nas tutaj nie ogranicza. Każda z polis może zostać wykupiona u innego ubezpieczyciela, możemy też wybrać kilka propozycji jednej firmy ubezpieczeniowej. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby skorzystać równocześnie z różnych form ubezpieczenia.
Co dadzą nam dwa ubezpieczenia na życie?
Przede wszystkim mamy możliwość jednoczesnego korzystania z kilku rodzajów polis. Możemy osobno zakupić polisę ochronną i oszczędnościową, czy też ochronną i ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Nie ma żadnych ograniczeń również jeśli chodzi o liczbę polis na życie spełniających tę samą funkcję, ale nabytych u innych ubezpieczycieli. Co najważniejsze po naszej śmierci rodzina otrzyma podwójną sumę ubezpieczeń, właściwą dla każdej z polis. Często zdarza się, że poza ubezpieczeniem indywidualnym posiadamy ubezpieczenie grupowe, opłacane przez naszego pracodawcę. Również i w tym przypadku możemy liczyć na podwójne świadczenia. Warto pamiętać, że sama polisa grupowa nie stanowi dostatecznego zabezpieczenia dla naszych bliskich. Jeżeli stracimy pracę, utracimy również ubezpieczenie grupowe.
O czym pamiętać decydując się na dwa ubezpieczenia na życie?
Podobnie jak w przypadku każdej polisy najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), w których znajdziemy między innymi wykaz wykluczeń i zakres ochrony ubezpieczenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie wypłaci odszkodowania nam, ani rodzinie, jeśli inwalidztwo lub śmierć były wynikiem na przykład zamachu terrorystycznego, czy wypadku pod wpływem środków odurzających. W takich przypadkach, niezależnie od tego ile polis wykupiliśmy, nasi bliscy nie otrzymają żadnych świadczeń.